Program Filmového klubu

Červenec

15. července v 17:30 – UMĚNÍ V KINĚ

Frida Viva La Vida – Itálie, dokumentární, 2019, 90 min.

Umění, krása a bolest často kráčí ruku v ruce. O Fridě Kahlo bylo napsáno i natočeno mnoho děl, ale život a dílo této osobité, vzhledem i tvorbou nezaměnitelné umělkyně, je pro filmaře stále výzvou. Tentokrát se režisér Troilo (ve FK byly uvedeny jeho Monetovy lekníny) zaměřuje na dvojí Fridu: na jedné straně citlivá umělkyně a revolucionářka, na druhé straně silná a nezávislá žena, která se pro mnohé stala symbolem emancipace a svobody. Dokument rovněž přináší nádherné záběry jejích obrazů.

Režie: Giovanni Troilo

15. června v 19:30

Víkend na chatě – Finsko, komedie, 2020, 120 min.

Poslední večírek našeho mládí, tak by se krátce dal shrnout obsah filmového debutu režisérky Toiviniemi, která má za sebou úspěšný TV seriál a řadu krátkých filmů. Po létech se nynější třicátníci setkávají na chatě, kde dříve pařili jako náctiletí. Stará láska nerezaví a dávné křivdy se jen tak nehojí – rčení jehož pravdivost stoupá s mírou vypitého alkoholu. Drobná epizoda rozpoutá řetězovou reakci, která neušetří žádného. Vtipné dialogy, přesvědčivé herecké výkony,

severská mentalita = pohodový film pro letní večer.   

Režie: Jenni Toivoniemi

22. července v 17:30

Raoul Taburin – Francie, komedie, 2018, 90 min.

Snímek režiséra Godeaua je hravý, plný fantazie, groteskních situací, a je tak trochu retro.

Raoul strávil celý život v jedné malé vesničce a je zde uznávaným opravářem kol. Tento dopravní prostředek je v okolí pro život zásadní, takže Raoul je všemi respektován stejně jako místní doktor. Žije však s (pro něj) temným tajemstvím: sám na kole jezdit neumí. Poté co se do vesnice přistěhuje člověk, který by mohl jeho pověst zničit, musí Raul konat. Samozřejmě pomocí velmi absurdních a bizarních řešení. Film pro potěchu duše i oka.

 Režie: Pierre Godeau

22. července v 19:30

Než skončí léto – Austrálie, komedie/drama, 2019, 118 min.

CENY: MFF v Benátkách 2019: cena za herecký výkon pro T. Wallace a další ceny.

Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče těžká zkouška. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy změní celou rodinu. S lehkostí a originálním humorem vyprávěné drama se stalo diváckým hitem nejen festivalového publika.

Režie: Shannon Murphy

29. července v 17:30

Země medu – Makedonie, dokumentární, 2019, 87 min.

CENY: Dvě nominace na Oscara, 3 ceny ze Sundance a dalších 37 cen a téměř padesát nominací.

Úspěšný, vizuálně nádherný dokument lze též označit jako upřímné ekologické drama. Snímek vznikl v Makedonii, kde se také odehrává. Hlavní hrdinka je Hatidze, divoká včelařka žijící v hornaté pustině sama se svou nemocnou matkou. Díky včelaření si zajišťuje i obživu z okolní přírody, ale nikdy se nesnaží brát víc, než je potřeba. Její život se však razantně mění, když se vedle přistěhuje početná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro obohacení. Snímek se zaměřujeme i na mezilidské vztahy, a zejména na vztah člověka k přírodě.

Režie: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

29. července v 19:30

Král Petr I. – Srbsko/ Řecko, drama/ historický/ válečný, 2018 127 min.

CENY: Vítězný snímek MFF v Sofii.

Hlavní postavou famózního debutu, výpravného historického dramatu, je srbský král Petr I.

(1844-1921). Po atentátu na Františka Ferdinanda d´Este bylo Srbsko obviněno z podílu na jeho přípravě a měsíc po atentátu mu byla vyhlášena válka. Král Petr I. zpočátku do války nezasahuje, neb vládu již předal synovi Alexandrovi. Po úspěších srbské armády se však přesouvá na frontu. Se svými vojáky pak prožije euforii vítězství i frustraci a zmar porážky. (Ve filmu jsou velkolepým způsobem zachyceny bojové scény).

Režie: Petar Ristovski

Srpen

5. srpna v 17:30

Tajemní impresionisté – Itálie, dokumentární, 2020, 80 min.

Impresionisté svou technikou malby i náměty uskutečnili uměleckou revoluci, přestože byli zpočátku odmítaní, nepochopení.  Stáli mimo běžný vkus, neboť nerespektovali tehdy platná pravidla výtvarného umění. Byli však soudržnou, vytrvalou komunitou, která nám zanechala neuvěřitelné umělecké skvosty.  Programově odmítli hledat ideální krásu, ale zachycovali krásu přirozenou, v jejich okolí a v danou chvíli.  Režisér Pini se zaměřil na vznik a proces vývoje impresionistické komunity. Nasnímaná díla jsou pro diváka i lekcí dějin umění na dálku a výlet po světových galeriích.

Režie: Daniele Pini

 

5. srpna v 19:30

Maják – USA/Kanada, drama/horor/mysteriózní, 2019, 110 min.

CENY: Nominace na Oscara 2019 a další tři desítky cen a nominací.

Willem Dafoe a Robert Pattinson v téměř dvouhodinovém černobílém hereckém koncertu.

Příběh se odehrává na konci 19. století. Dva strážci majáku jsou díky bouřce uvězněni na odlehlém ostrově. Počasí, stísněné prostředí a nedostatek stravy z nich pomalu, ale jistě, dělá šílence. Režisér Eggers nabízí vskutku zajímavé výjevy, které jsou částečně hororové, částečně fantaskní a částečně odpudivé. Střídá bizarní situace, které umocňuje málo používaným formátem projekce v poměru stran 1.19:1. Ten se krátce využíval ve 20. letech. Zvláštní vizuální stránka, skvělé dialogy a famózní herecké výkony dělají z tohoto díla nevšední podívanou, která však nemusí být pro každého i když jde o velice kvalitní filmařský počin.

Režie: Robert Eggers

 

12. srpna v 17:30

Sladký konec dne – Polsko/ Itálie, drama, 2019, 92 min.

CENY: Cena za herecký výkon pro představitelku hlavní role Krystynu Janda.

Po snímku, Vše, co miluji uvádí FK další snímek polského režiséra Jaceka Borcucha. Příběh se odehrává v Toskánsku, kde žije polská spisovatelka a básnířka, laureátka Nobelovy ceny Maria Linde. Její poklidný život je brutálně přerušen informací o teroristickém útoku v Římě. Incident má na spisovatelku obrovský dopad. Při aktu udílení čestného občanství tak vyjádří své emociální a nekompromisní politické názory, které mají dramatické důsledky i pro její rodinu.

Režie: Jacek Borcuch

12. srpna v 19:30

Gentlemani – USA, akční/krimi, 2019, 113 min.

Jméno režiséra Guy Ritchieho se na klubových scénách nevyskytuje. Tento britský režisér

a scénárista se zaměřuje na zcela jiné žánry. Příznačnými znaky jeho tvorby jsou akční, gangstersky apod. Gentlemani, snímek, který měl premiéru už v lednu letošního roku

se ze zavedených klišé těchto žánrů vymyká. Režisér natočil sofistikovaný příběh, který má všechny prvky gangsterky, ale současně nabízí divákovi mnohem více. Komplikovanou zápletku, fantastické herecké výkony (Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Hugh Grant, Colin Farrell), skvělou kameru a humor. Vymazlený film u kterého se budete skvěle bavit.

Režie: Guy Ritchie

 

19. srpna v 17:30

Na nože – USA, komedie / krimi / drama / mysteriózní, 2019, 131 min.

Na nože je chytrá a nevšední detektivka, jejímž jádrem je hvězdné obsazení a zápletka.

Bohatá hlava rodiny je jednoho rána nalezena s podříznutým krkem ve své posteli. Na scéně se objevuje policie, společně se soukromým detektivem v tvídovém obleku (Daniel Craig). Podivínský vyšetřovatel začíná postupné zpovídání jednotlivých členů rodiny. V rodině vztahy dávno nefungují a kostlivci vylézají ze skříní. Podezřelých je bezpočet a vyšetřovatel všechny zúčastněné mate svým přístupem. Detektivka určená hlavně milovníkům tohoto žánru skvěle graduje a napětí neklesá do posledního záběru.

Režie: Rian Johnson

19. srpna ve 20:00

Jít krást koně – Norsko/ Švédsko/ Dánsko, drama, 2019, 122 min.         

CENY: Celkem 5 norských filmových cen, Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně a další ocenění.

Norský režisér Moland je se svými díly častým hostem v našem klubu (Vzkaz v Lahvi, Aberdeen atd.). Jeho filmy obvykle rozebírají důsledky lidského konání a je tomu tak i u snímku Jít krást koně. Tore je stárnoucí muž, který tráví zbytek svého života na opuštěném místě. Samota mu vyhovuje. Poklid naruší soused, který hledá zatoulaného psa. Střetnutí vyvolá v Toreho mysli řadu vzpomínek: na poslední léto, které trávil s otcem a na tragickou událost, která ovlivnila jeho dospívání. Poslední Molandův film je příběhem o vině, výčitkách z toho, co člověk spáchal, a i z toho co měl udělat, ale neuděl.

Režie: Hans Petter Moland

 

26. srpna v 17:30

Ixcanul – Guatemala/Francie, drama, 2015, 100 min.

Guatemalský film v klubu ještě nikdy uveden nebyl, neboť jihoamerická kinematografie se všeobecně objevuje na evropské scéně jen sporadicky. Snímek Ixcanul, který se pyšní téměř čtyřmi desítkami cen je úspěšnou výjimkou. Sedmnáctiletá María je prostá indiánská dívka, která se poprvé zamiluje a její život nečekaně nabere jiný směr. V příběhu situovaném do drsného a přírodní mystikou prostoupeného prostředí nechybí společenská kritika současné Guatemaly. Debutující Jayro Bustamante dokázal už ve své prvotině suverénně spojit psychologická a sociální témata. Film v roce 2015 ohromil Berlinale a získal prestižní cenu Alfreda Bauera.

Režie: Jayro Bustamante

26. srpna v 19:30

Klér – Polsko, drama, 2018, 132 min.

Nejskandálnější snímek polské kinematografie za posledních 50 let. Film pojednává o prohnilých strukturách uvnitř katolické církve, což je v Polsku, kde se hlásí ke křesťanství 95% obyvatel, výrazně třaskavé téma. Příběh začíná společnou oslavou tří kamarádů, kněžích Lisockého, Tryby a Kukuły. Po bujaré pitce, při které se přítomní opájí svou mocí zaštítěnou církevní hodností, se jejich cesty rozcházejí. Režisér pak všechny tři protagonisty sleduje v jejich pádu až na samotné dno. Všichni si více, či méně uvědomují své chyby, ale nejsou schopni vzdát se postavení, které jim institut církve zaručuje.

Režie: Wojciech Smarzowski

Průkazky do filmového klubu na rok 2020, lze zakoupit před každou projekcí filmového klubu.

Cena průkazky je 130 Kč a platí na celý kalendářní rok ve všech filmových klubech v republice.

Mirka Pilařová | FK Alfa  www.filmklubsokolov.cz  | FB: Filmový klub Sokolov

Program Filmového klubu

BEZVA BŘEZNOVÉ BIJÁKY – potřetí a filmové setkání již podvanácté

Vážení příznivci dobrých filmů a nejen březnových.

A zase máme jiný formát akce. Začínali jsme víkendem, pokračovali pondělky a kinovou sobotou a nyní máme Bezva Březnové Bijáky rozprostřené  do všech březnových pondělků, vždy ve dvou projekcích a jedné čtvrteční. Snad vám bude tento harmonogram vyhovovat více, než jednodenní dvousálový filmový maraton. Možná se mnozí z vás právě teď cítí filmem zahlceni, díky  Bohemian Rhapsody, kterýžto snímek shlédlo do 11. 2. v sokolovském kině Alfa 6 095 diváků, tedy někteří určitě vícekrát. Spousta návštěvníků byla v kině po dlouhé době, o čemž svědčí odposlechnutý rozhovor dvou dam kráčejících za mnou ze schodů: po dvaceti letech!! Vy, kdo navštěvuje filmový klub a kino pravidelně, dávno víte, že jsou i jiné dobré bijáky a je jejich spousta. Čekat dalších dvacet let opravdu není třeba. Často používám slogan: Kolik filmů vidíš, tolik životů prožiješ. Na tomto i po letech trvám, i když některé prožitky bych si i já ráda odpustila. Pro stanovení hodnoty je však třeba vidět i něco téměř za trest, ale právě toho se vás snažím ušetřit. Březnové bijáky, na rozdíl od podzimní filmové přehlídky, nemají tematické zaměření, jsou to prostě dobrá díla, filmy oceněné na festivalech, držitelé Zlatých Globů a Oscarů®, příběhy, které podávají zprávu o stavu světa a života vezdejšího. Sdělují závažné skutečnosti, nutí diváka přemýšlet v souvislostech, což lze činit i humornou formou a jen tak z vaší mysli nevymizí. Doufám, že nabízené snímky mají šanci být prožité.

Foyer kina Alfa tentokrát zaplníme výstavou z díla Adolfa Borna, který  vytvořil řadu zdařilých filmových plakátů a přebalů na knihy. Na vernisáž a malý rout jste zváni 14. března v 19:00.

Těším se na setkání v našem klubovém biografu.

Mirka Pilařová – FK Alfa

KINO ALFA

4. března v 17:30

Caravaggio – Duše a krev  – Itálie, dokumentární, 2018, 90 min.

Režie: Jesus Garcès Lambert

Caravaggio (29. září 1571 Milán – 18. července 1610 Porto Ercole; vl. jménem Michelangelo Merisi) patří mezi nejvýznamnější italské malíře. Jeho život a má všechny atributy poutavého filmu. Nechybí v něm vražda, vypjaté emoce ani nezměrná krása. Dokumentární film nabízí v dokonalé obrazové kvalitě jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka krásu jeho slavných obrazů.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

4. března v 19:30

Láska mezi regály – Německo, drama, 2018, 125 min.

Režie: Thomas Stuber

CENY: Berlinale 2018 – Cena ekumenické poroty. Vítězný snímek na MFF v Neapoli, v Athénách a Valdollidu. Německé filmové ceny za rok 2018 : cena za herecký výkon pro Franze Rogowského.     

Film Thomase Stubera je úspěšným důkazem toho, že romantické drama se může odehrávat i v prostředí supermarketu. Christian je rváč a muž s pochybnou minulostí, který svým zjevem evokuje pitbulla. Jednu ne příliš radostnou etapu života má za sebou, tu druhou začíná ve velkoskladu, kde je jeho nejzářivější perspektivou možnost obsluhovat vysokozdvižný vozík. Pro někoho, kdo sotva zvládá svůj vlastní život a vegetuje na sociálním dně, je i tohle velká výzva. Christian pomalu proniká do prostředí, v němž se žije podle specifických pravidel a ve svérázných kastách jednotlivých skladových oddělení. Při jedné z pauz potkává Christian ou a okouzlující Marion z oddělení lahůdek. Láska mezi regály je křehká, civilní a realistická romance z místa, kde sice není vidět na nebe, ale kde se střetávají stejné všední touhy po změně, radost, bolest, osamění, přátelství, tajemství a hlavně cit, jako kdekoliv jinde.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

11. března 17:30

Svátky klidu a míru – Dánsko, komedie/drama, 2018, 101 min.

Režie: Paprika Steen

CENY: Nominace na dánské filmové ceny za rok 2018 v šesti kategoriích. (V době tvorby tohoto textu ještě nebyly uděleny).

Katrine (Paprika Steenová) tradičně pořádá vánoční oslavu pro svou rozvětvenou rodinu: celkem se má sejít třináct lidí, což není úplně šťastný počet, a navíc si mnozí z nich tak úplně nesednou – třeba rozvedení rodiče. Katrinina sestra Barbara se právě stala kazatelkou a dorazí také černá ovce rodiny, druhá sestra Patricia, snad již vyléčená alkoholička. Prvotní družnost ne zcela kompatibilních příbuzných záhy vezme za své. Vyhrocených okamžiků přibývá, odhalují se staré křivdy a hraná laskavost je v některých případech nahrazena nepokrytou záští. Vánoční film režisérky a herečky Steenové potvrzuje, že rodinné setkání je stále živý (a obnovitelný) zdroj dramatické inspirace a rodina je největší požehnání i prokletí.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

11. března v 19:30

Jižní vítr – Srbsko, drama/krimi/thriller, 2018, 130 min.

Režie: Miloš Avramović

CENY: Snímek získal hlavní cenu na MFF v Tuzle a celkem pět srbských filmových cen.

Balkánská kinematografie je fenoménem současnosti. Po mnoha západních thrillerech, ve kterých se vyskytují nejrůznější karikatury balkánské mafie, máme konečně možnost vidět autentický balkánský film o mafii. V Srbsku se snímek stal v roce 2018 nečekaným hitem. V návštěvnosti suverénně porazil všechny zahraniční blockbustery, včetně Bohemian Rhapsody. Zlodějský gang ukradne auto napěchované drogami, čímž spustí sérii střetů, do kterých se zapojí policie i nejvyšší politické kruhy.  Jižní vítr je gangsterka, která obstojí i ve srovnání s klasickými díly tohoto žánru. Zápletka, která by se mohla odehrát v jakémkoliv velkoměstě, režisér citlivě narouboval na specifické prostředí současného Bělehradu. Navíc ji obohatil o rodinný rozměr a okořenil jiskřivým balkánským humorem.

Vstupné pro členy FK 90 Kč, ostatní 120 Kč.

14. března 19:00

Vernisáž – Adolf Born – ilustrátor

Adolf Born (12. 6 1930 České Velenice – 22. 5. 2016 Praha) byl český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Od roku 1960 byla jeho díla vystavována po celém světě a získal za ně mnoho cen. Jeho doménou je grafika – suchá jehla, lept a především litografie. Filmový klub představí návštěvníkům Bornovy filmové plakáty a přebaly knih.

14. března – 20:00

Zelená knihaUSA, drama/komedie/road movie, 2018, 130 min.

Režie: Peter Farrelly

CENY: Zlaté Globy za scénář a pro Mahershala Ali. Ceny americké filmové kritiky. Vítězný snímek mnoha filmových festivalů = celkem 47 cen a  83 nominací.

60. léta v USA. Bývalý vyhazovač a drobný podvodník Tony „Pysk” Vallelonga (Viggo Mortensen) je běloch a má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každý problém. Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) je černoch, klavírista a vzdělaný muž, se kterým se Pysk vydává na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy doby, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky i humorné  přešlapy, což nebude snadné. Snímek kromě vynikajících hereckých výkonů zdobí vtipné dialogy, upřímný scénář a nádherný vizuální styl a nominace na Oscara® v pěti kategoriích.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

18. března v 17:30

Kafarnaum – Libanon/Francie, drama, 2018, 120 min.

Režie: Nadine Labaki

CENY: Cannes 2018 – Cena poroty a Cena ekumenické poroty pro Nadine Labaki. Vítězný snímek na Mezinárodních filmových festivalech v Montréalu, Melbourne a dalších 22 cen. Nominace na Oscara® a Zlaté Glóby v kategorii neanglicky mluvený film.

Příběh chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Zain, který neví přesně, kdy se narodil, ale může mu být asi 12 let, žije s rodiči a s nespecifikovaným počtem sourozenců v bytě, kde dominuje chaos a neutěšené vztahy. Žije hlavně na ulici a není to žádný vzorný hoch. Poté co  nedokáže zabránit rodičům v prodeji jednoho sourozence, utíká od rodiny, ale jeho kalvárie tím nekončí. Nápad dítěte, postavit své rodiče před soud za to do jakého světa jej přivedli, se jeví jako neuskutečnitelná touha, kterou režisérka a scénáristka  realizuje v krátkých soudních scénách, při kterých vychází najevo co všechno, Zain prožil. Film je svědectvím o extrémních podmínkách života  pohledem malého dítěte. Režisérka se ale neuchyluje k citovému vydírání – zdánlivě neochvějně ponurou linii příběhu účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

18. března 19:30

Roma – Mexiko/USA, drama, 2018,135 min.

Režie: Alfonso Cuarón

CENY: Zlatý Globus  za režii. Ceny BAFTA. Ceny amerických filmových kritiků. Dalších neuvěřitelných 158 cen a 151 nominací.

Alfonso Cuarón je nepochybně jedním z největších filmařů současnosti. Od roku 1995 natočil osm vynikajících filmů v řadě (např. Potomci lidí, Mexická jízda atd.). Je držitelem Oscara® za snímek Gravitace. Po několika letech odmlky se režisér vrací s autobiografickým snímkem, který sbírá jedno ocenění za druhým. Černobílý snímek v sobě nese nostalgické kouzlo, ale o sentiment neusiluje. Je to nádherně zpracované vyprávění o životě, který je obyčejný jen zdánlivě. 70. léta minulého století, doba Cuarónova dětství. Režisér nás pouští do svých vzpomínek a odkrývá  křehkost i krutou realitu  každodennosti života ve čtvrti Roma v Mexico City. Tam žije středostavovská rodina seňority Sofíy, která čítá čtyři děti, babičku, dvě služky, psa a Sofíina manžela. Pozornost je upřena na ženy, které poté, co muži zklamou, musí zvládnout vše samy: vypořádat se s nevěrou, zbabělostí a zajistit rodinu v nestabilní politické situaci. Živý a procítěný portrét rodiny a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let je nominován na Oscara®.

Vstupné pro členy FK 80 Kč, ostatní 120 Kč.

25. března 17:30

Manželské etudy: Nová generace Česko, dokumentární/životopisný, 2019, 91 min.

Režie: Hana Třeštíková

Původní Manželské etudy natáčela Helena Třeštíková od roku 1980. Tehdy si náhodně vybrala několik manželských párů, které sledovala od momentu jejich svatby po dobu šesti let. Z této série, stejně jako z časosběrné metody se stalo celoživotní zaměření Heleny Třeštíkové. Na přelomu století pak vznikly ještě Manželské etudy po 20 letech a  také Manželské etudy po 35 letech, mapující původní manželské páry. (Dokumenty jsme uvedli ve filmovém klubu). Manželské etudy: Nová generace je již dílo režisérčiny dcery Hany Třeštíkové. Hana se zaměřila na zcela nové aktéry a vývoj vztahů mezi mladými lidmi v současné, trochu hektické době. Sedm let  života mladých manželů Mirky a Kuby v mnohém odráží současné problémy – na řadu přicházejí otázky rodičovské zodpovědnosti, dominantní role ve vztahu, nestálost, finanční gramotnost. Ve svém režijním debutu zachytila Hana soukromá dramata opravdu strhujícím způsobem. Navazuje tak na dílo své matky Heleny, která tento populární formát proslavila.

Vstupné pro členy FK 80, ostatní 120 Kč.

25. března v 19:30

Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbařiRumunsko/Česko/Francie/Bulharsko/Německo, drama, 2018, 140 min.

Režie: Radu Jude

CENY: Snímek získal Křišťálový globus na loňském MFF v Karlových Varech a další ceny různých mezinárodních festivalech.

Uznávaný rumunský režisér Radu Jude (ve filmovém klubu jsme uvedli snímek Aferim!) se tímto snímkem snaží vyrovnat s temnou a přehlíženou kapitolou z historie svého národa. S obdobím okolo roku 1941, kdy v Rumunsku vrcholy protižidovské čistky. Děj filmu se však odehrává v současnosti, kdy se mladá režisérka Mariana snaží vytvořit historicky přesnou a nepřikrášlenou divadelní instalaci/přehlídku dějin rumunského národa na náměstí v Bukurešti.  Čím více se blíží datum premiéry, tím více se proti Marianě začínají ozývat hlasy zpochybňující její historické vidění. Tlak se zprvu objevuje jen náznakově v osobním životě, pak ze strany státních úředníků (neboť je celá akce financována ze státních peněz) a nakonec i zevnitř štábu. Důmyslně rozvíjený film ukazuje, že barbarství nespočívá jen v  páchání surových činů, ale stejně tak je barbarstvím i absence svědomí, nevědomost a lhostejnost. Jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, Radu Jude, přichází s filmem, který se nebojí ukázat, že i zamlčování pravdy

a překrucování faktů  je barbarským  činem.

Vstupné pro členy FK 80Kč, ostatní 120 Kč.

Průkazky do filmového klubu na rok 2019, lze zakoupit před každou projekcí filmového klubu.

Cena průkazky je 120 Kč a platí na celý kalendářní rok ve všech filmových klubech v republice.

Mirka Pilařová | FK Alfa  www.filmklubsokolov.cz  | FB: Filmový klub Sokolov

X